Zkušený motocyklový závodník se v nejtěžší maratonské soutěži pokaždé dostal do cíle. Klíčem k tomu je podle člena týmu BARTH Racing precizní fyzická příprava. Inspirací pro Davida Pabišku je hokejová legenda Jaromír Jágr. Šestačtyřicetiletý hráč NHL rovněž při tréninku používá několikakilové závaží. „Jsem z hokejové rodiny, bratranec Lukáš hraje za extraligový klub v Mladé Boleslavi, o Jágrovi se bavíme. Ne, že bych ho slepě kopíroval, ale zjistil jsem, že mi to pomáhá,“ upřesnil Pabiška, který jede bez přestávky 27. sezonu v disciplíně enduro a cross country.
Skoro každý den specialista na dálkové soutěže běhá po horách na Ještědu. Na sobě má desetikilovou vestu a na nohách ještě čtyřkilové závaží. Jeho resortem jsou nepřístupné cesty a kamenité kopce. „V zimě mi tuhle kratochvíli zkomplikoval sníh. Ale tím, že mi to pod nohama podkluzuje, provádím vlastně balanční cviky,“ dodal s úsměvem motocyklový jezdec, který po výběhu v kopcích pravidelně zamíří ještě na nekonečné schody skokanského můstku v Liberci.
Tam už si nasadí masku, ve které vypadá jako Darth Vader, záporná postava z filmu Hvězdné války, nebo jako komiksový hrdina Bane. „Maska mi omezuje přísun vzduchu do plic. Simuluje náročnější podmínky v horách, kam se s dakarskou kolonou rovněž podíváme,“ narážel Pabiška na trasu, která v nadcházejícím ročníku povede přes jihoamerické pohoří v Andách.
Hypoxický stan zlepší regeneraci
Vysokohorské prostředí simuluje také hypoxický stan. V něm zkušený motocyklista přespává. „Celou noc se zavřu ve stanu a připadám si, jako kdybych spal ve výšce 3000 metrů. Během dne si ještě na hodinku nasadím masku se systémem IHT, která nastaví podmínky jako ve výšce 12 tisíc metrů, což už je extrém. Na vysokohorské podmínky je nutné si zvykat postupně,“ popisoval závodník z týmu BARTH Racing.
Důvod využití hypoxického stanu je jednoduchý – Pabiška si tím zvyšuje procenta kyslíku v krevním oběhu. „Má to přidanou hodnotu v normálních podmínkách, můj výkon jde rapidně nahoru. Když se mi něco stane, regenerace rapidně vzroste, organismus si zvykne vyrábět intenzivněji hemoglobin. Připadám si pak jako nezničitelný,“ vysvětloval s úsměvem Pabiška.
Ví, jak moc je tento pocit důležitý. Dakarská rallye prověří celé tělo. „V sedle neustále stojíte, jste v křeči. V poušti je ale rozhodující psychika, dělá minimálně sedmdesát procent celého výkonu,“ tvrdil Pabiška, který má z nadcházejícího 40. ročníku slavné maratonské soutěže velký respekt. „Bude to masakr! Na jubilejních ročnících se chtějí organizátoři pořádně vytáhnout. Obávám se, že v některých případech to bude přitažené za vlasy. Hrozí zkracování tratí.“
Závodní pole odstartuje v Limě a první etapy povedou kolem Pacifického oceánu, od kterého se bude vzdalovat na okružní cesty do peruánských dun. Úvod bude rozhodující. „Já spíše preferuji šotolinu, duny moc ne. Navigace je v nich strašně složitá,“ popsal Pabiška, jehož cíl je jasný – se závodním motocyklem KTM se držet vpředu. „V celkovém pořadí bych rád skončil do patnáctého místa. Ale uvidíme po třetí etapě, jak na tom budu.“