Při čtvrté dakarské účasti vypravuje BARTH Racing do Jižní Ameriky vůbec nejpočetnější výpravu ve své historii. Hlavní hvězdou sestavy je pětinásobný šampion dakarské soutěže v kategorii čtyřkolek, nestárnoucí Josef Macháček, pro kterého bude jubilejní Dakar 2018 i opětovnou oslavou šedesátých narozenin. Mimochodem, vůbec poprvé se nestor závodních quadů vydal na trať Dakaru v roce 1999 a příští ročník je už jeho patnáctou účastí. Na první výhru v roce 2000 dokázal navázat ještě v letech 2001, 2003, 2007 a 2009.
Ač se spekulovalo, že po letošní vážné havárii ve 4. etapě a nepříjemném zranění pověsí populární „Machus“ závodění definitivně na hřebík, opět nechybí na startu. „Operované rameno drží a soutěž pro mě pořád představuje obrovskou výzvu. Na jednu stranu bych to rád pojal hlavně jako oslavu svých kulatin, tentokrát povedenější než letos v lednu. Ale na druhou stranu – od roku 2009, kdy jsem Dakar vyhrál naposledy, mám dlouhou řadu nedokončených soutěží. A tohle bych rád změnil, takže mým hlavním plánem pro Dakar 2018 je jednoznačně opět spatřit cíl,“ říká Josef Macháček.
Přestup od autokrosu mezi duny
V barvách BARTH Racing se v nadcházejícím ročníku Rallye Dakar vůbec poprvé objeví ostrý závodní automobil. Půjde o speciál Ford F150 Evo; za jeho volant usedne zkušený autokrosový jezdec Boris Vaculík, kterého bude navigovat snad ještě zkušenější Martin Plechatý. Pro Vaculíka to přitom bude dakarská premiéra. Co od ní čeká? „Zůstávám nohama pevně na zemi. Zkušeností s nezpevněným povrchem mám sice spoustu, ale třeba duny jsou pro mě naprostá novinka. Za velký úspěch tudíž budu považovat, když se spolu s Martinem dostaneme bezpečně až do cíle.“
Své schopnosti otestovala posádka Vaculík-Plechatý na nedávné dálkové soutěži v Tunisu. „Příprava se povedla tak napůl. Třetí den závodu jsme totiž museli po technických problémech odstoupit. Po opravě auta jsme ale pokračovali alespoň tréninkem v dunách, kde jsme za několik dní najezdili pár stovek kilometrů, což mi v důsledku může před Dakarem jen a jen pomoci,“ popisuje Martin Vaculík a jedním dechem dodává: „Do Jižní Ameriky už se vážně moc těším. Sice si moc nedovedu představit, jak náročné to bude a co mě tam vlastně opravdu čeká, ale mám rád výzvy a jdu do toho!“
Nedá svým soupeřům nic zadarmo
Zatímco plánem Macháčka a posádky Vaculík-Hlavatý je hlavně dokončení soutěže, má motocyklista David Pabiška mnohem odvážnější cíle. „Za poslední tři sezony se cítím zdravotně i jezdecky nejlépe a půjdu do toho naplno. Žádné konkrétní odhady výsledku po mně nechtějte, ale mohu říct, že svým soupeřům nedám nic zadarmo,“ prohlašuje odhodlaně závodník, jenž se chystá na svůj jedenáctý Dakar, pokaždé dojel až do cíle a jeho maximem je 18. příčka mezi motorkáři.
Do karet by mu mohla hrát náročnost tratě. „Jsem vytrvalostní typ, takže čím delší etapy budou, tím lépe. Organizátoři Dakaru 2018 připravili opravdu hodně těžkou trať. Týden v dunách, pak bolivijský déšť a bláto, a nakonec hory v Argentině. Vypadá to opravdu brutálně a domnívám se, že více než polovina startovního pole bude mít co dělat, aby vůbec dojela do cíle,“ dodává Pabiška.
Šéf týmu věří, že se kluci neztratí
Sestavu závodního týmu BARTH Racing doplňují motocyklista Rudolf Lhotský, který do Jižní Ameriky vyráží potřetí, a čtyřkolkář Zdeněk Tůma, jenž na Dakaru 2017 obsadil při své premiéře mezi quadisty skvělé 12. místo. „Věřím, že se naši kluci ve startovním poli neztratí. David Pabiška i Pepa Macháček podle mě mohou jet klidně i o přední příčky. A hlavně si přeji, aby to všichni zvládli, dojeli až do cíle a nikomu se nic nestalo,“ uzavírá Michal Burkoň, šéf BARTH Racingu a duchovní otec myšlenky účasti velkého českého týmu na legendární dálkové rallye.
Nejslavnější dálková soutěž zavítá podesáté na jihoamerický kontinent, který kvůli vyšší míře bezpečí nahradil původní lokalitu závodu v politicky méně stabilní Africe. Úvodní etapa Rallye Dakar 2018 startuje v sobotu 6. ledna v peruánském hlavním městě Lima, cíl je po 14 měřených vložkách (sedm z nich se pojede ze 100 % v dunách) a bezmála 9000 km v sobotu 20. ledna v argentinské Córdobě. Výhry z ročníku 2017 obhajují Francouz Stéphane Peterhansel (automobily), Rus Edouard Nikolajev (kamiony), jeho krajan Sergej Karjakin (čtyřkolky) a Brit Sam Sunderland (motocykly).